Committees & Councils

There are a variety of formal groups throughout Auburn University working to promote sustainability.  Below you will find just a few of these key groups that work in concert with the Office of Sustainability to help plan, promote, and execute sustainability with the university’s many stakeholder groups.

Climate Action Plan Working Groups

The Climate Action Planning Groups formed to create Auburn University’s first Climate Action Plan (CAP) during 2009-2010.  Over the course of 18 months, the 9 working groups and 1 executive committee held over 150 meetings to formulate the plan.

While the original CAP Working Groups disbanded after fulfilling their charge, the Office of Sustainability still maintains a list of parties interested in the CAP.  If you would like more information on the CAP, our progress, or how you can get involved, please contact Amy Strickland at abs0042@auburn.edu.

Executive Review Committee

  • Shawn Asmuth – Executive Director, Procurement & Payment Services
  • Bliss Bailey – Executive Director, OIT
  • Lindy Biggs – Director, Office of Sustainability
  • Richard Burt – Professor, Building Sciences
  • Clair Crutchley – Associate Professor, Finance
  • Kathryn Flynn – Associate Professor, Forestry
  • Missty Kennedy – Manager, Procurement & Payment Services
  • Lisa Kensler – Assistant Professor, Educational Leadership
  • Daniel King – Assistant VP, Facilities
  • Charlene Lebleu – Associate Professor, Landscape Architecture
  • Cathy Love – Campus Engineer, Facilities
  • Ken Martin – Energy Engineer, Facilities
  • Melissa Morris – Assistant Director, Procurement & Payment Services
  • Bob Ritenbaugh – Assistant VP, Auxiliary Services
  • Scott Santos – Assistant Professor, Biological Sciences
  • W. Gaines Smith – Extension Director, Alabama Cooperative Extension System
  • April Stanton – Chair, A&P Assembly
  • Michael Tiemeyer – Student
  • Thomas Tillman – Director, University Planning
  • Kim Trupp – Director, Housing & Residence Life
  • Nathan Warner – Student
  • Matthew Williams – Program Manager, Office of Sustainability
  • Judy Woodrow – Chair, Staff Council

Energy

  • Ken Martin – Chair – Energy Engineer, Facilities
  • Bliss Bailey – Executive Director, OIT
  • Jim Bannon – Director, AAES
  • Mark Barnett – Professor, Civil Engineering
  • Sushil Bhavnani – Professor, Mechanical Engineering
  • Mike Brackin – Building Manager, COSAM
  • Steve Knowlton – Professor, Physics
  • Steve Nelson – Associate Director, Environmental Health & Safety
  • Julie Rodiek – Research Engineer, Space Power Institute
  • Cindy Selman – Director, Management Accounting
  • Mark Tatum – Assistant Professor, Building Science
  • Steve Taylor – Professor, Biosystems Engineering
  • Chad Tyler – Student
  • Wes Wood – Professor, Agronomy & Soils

Information Technology

  • Scott Santos – Chair – Assistant Professor, Biological Sciences
  • Orlando Acevedo – Assistant Professor, Chemistry
  • Glenn Adams – Manager, IT
  • Asim Ali – IT Specialist, College of Education
  • Bliss Bailey – Executive Director, OIT
  • Mark Bransby – IT Specialist, Agriculture & AAES
  • Aaron Colley – Manager, OIT
  • Darrell Crutchley – IT Specialist, Liberal Arts
  • Jeff Stallworth – Manager, OIT

Purchasing

  • Missty Kennedy – Co-Chair – Manager, Procurement & Payment Services
  • Melissa Morris – Co-Chair – Assistant Director, Procurement & Payment Services
  • Luke Fargason – Student
  • Leigh Jacobson – Clerical Assistant, Facilities
  • Robin Jaffe – Associate Professor, Theater
  • Debby Miller – Manager, Procurement & Payment Services
  • Ursula Sandefur – IT Manager, OIT

Transportation

  • Cathy Love – Chair – Campus Engineer, Planning
  • Ben Song-yul Choe – Associate Professor, Civil Engineering
  • Don Davino – Instructional Tech Specialist, Pharmacy
  • Raf Egues – Communication & Outreach Coordinator, Sustainability
  • Becki Retzlaff – Assistant Professor, Planning
  • Aaron Shapiro – Assistant Professor, History
  • Rod Turochy – Associate Professor, Civil Engineering

Buildings

  • Richard Burt – Chair – Professor, Building Science
  • Mark Aderholdt – Director Design Services, Facilities
  • Richard Brinker – Dean, Forestry & Wildlife Sciences
  • Melanie Duffey – Instructor, Interior Design
  • Susie Fagg – Student
  • Norbert Lechner – Professor Emeritus, Building Science
  • Christopher McNulty – Associate Professor, Art
  • Justin Miller – Assistant Professor, Architecture
  • John Mouton – John Edward Wilborn Chair, Building Science
  • Darren Olsen – Assistant Professor, Building Science
  • Paula Peek – Associate Professor, Interior Design
  • Marc Taylor – Associate Professor, Building Science
  • John Thompson – Student

Grounds

  • Charlene Lebleu – Chair – Associate Professor, Landscape Architecture
  • Nanette Chadwick – Director, Academic Sustainability
  • Art Chappelka – Professor, Forestry & Wildlife Sciences
  • Charlie Crawford – Superintendent, Landscape Services
  • Michael Hein – Professor, Building Science
  • Gary Keever – Professor, Horticulture
  • Luke Marzen – Associate Professor, Geology & Geography
  • Will McCartney – Student
  • Dee Smith – Head Curator, Donald E David Arboretum

Campus & Community Engagement

  • Lisa Kensler – Chair – Assistant Professor, Educational Leadership
  • Shanna Brodbeck – Specialist, Disability Program
  • Brigitta Brunner – Associate Professor, Journalism and Communications
  • Shannon Bryant-Hankes – Communications & Marketing, Alumni Affairs
  • Tim King – Advisor, Student Programs
  • Beth Lawrence – Development Officer, Cooperative Extension
  • Megan Lupek – Graduate Student
  • Emma Mulvaney – Communication & Outreach Coordinator, Office of Sustainability
  • Gina Murray – Outreach Programs, Professional & Continuing Education
  • Nancy Robinson – Administrative Specialist, COSAM

Food & Dining

  • Jan Garrett – Research Fellow, Plant Pathology
  • Katie Jackson – Chief Editor, Agriculture & AAES
  • Olivia Martin – Student
  • Hunter Morgan – Student
  • Gina Murray – Outreach Programs, Professional & Continuing Education
  • Jayme Oates – Research Associate, Alabama Water Watch
  • Blair Stapp – Student
  • Sabra Sweetland – Student
  • Emil Topel – Executive Chef, Tiger Dining

Students

  • Nathan Warner – Chair – Student
  • Michael Tiemeyer – Chair – Graduate Student
  • Nicole Arnett – Student
  • Cate Babin – Student
  • Rebecaa Campomanes – Student
  • Claire Chapman – Student
  • Clinton Cook – Student
  • Susie Fagg – Student
  • Luke Fargason – Student
  • Corey Farmer – Student
  • Elizabeth Folmar – Student
  • Linsey Grace – Student
  • Sarah Harrell – Student
  • Devin Jenkins – Student
  • Mark Kleist – Student
  • Kelsey Lott – Student
  • Katie Lushington – Student
  • Olivia Martin – Student
  • Sarah-Ashley McCall – Student
  • Will McCartney – Student
  • Hunter Morgan – Student
  • Alexander Pfeiffenberger – Student
  • Cate Philips – Student
  • Haley Porter – Student
  • Rob Reid – Student
  • Elizabeth Robbins – Student
  • Kate Simpson – Student
  • Stephanie Sizemore – Student
  • Ashley Smith – Student
  • Blair Stapp – Student
  • Bethany Stillwell – Student
  • Sabra Sweetland – Student
  • Christi Talbert – Student
  • Cailin Thomas – Student
  • Camilla Thompson – Student
  • John Thompson – Student
  • Chad Tyler – Student
  • Emily Vollers – Student
  • Alison White – Student

Bee Campus USA Committee

The Auburn Bee Campus USA Committee began as an informal working group in early 2017 focused on unifying the mutli-faceted, pollinator-related efforts already underway on campus.  Since then, it has both grown in membership and purview, with the members listed below now working together to actively and formally support the Bee Campus USA commitments.  The committee serves as a network of representatives from the academic, extension, and operational areas of the university, and meets at least once per semester or more frequently, as needed.

Arthur Appel — Entomology & Plant Pathology
Morgan Beadles — Davis Arboretum
Valerie Friedmann — Landscape Architecture
Tia Gonzalez — Medicinial Garden
Richard Guether — Campus Planning
David Hill — Landscape Architecture
Gary Keever — Horticulture
Kressie Kronis — Auburn for Bees – Student Group
Glenn Loughridge — Tiger Dining
Charles Ray — Entomology & Plant Pathology, Extension
Glenn Rodgers — Facilities Management
Stephanie Rogers — Geosciences
Kerry Smith — Horticulture
Amy Strickland —  Office of Sustainability
Justin Sutton — Landscape Services
Geoffrey Williams — Entomology & Plant Pathology